Ste orchidea či púpava? O vysoko citlivých ľuďoch
Jana Ashford
Prečo sa niektorým ľuďom v živote darí, aj keď v detstve zažili viaceré ťažké veci? A prečo iným stres a traumatizácia spôsobujú v živote vážne problémy? Prečo sú niektoré deti často choré, reagujú citlivejšie na stres a na kritiku? Je to o prístupe rodičov, alebo je za tým aj čosi hlbšie?
Psychologička, Jana Ashford rozpráva o vysoko vystlivých ľuďoch a ich mentálnom zdraví. Vysvetľuje, čo potrebujú deti - orchidey, aby v živote prosperovali a ako sa o seba môžeme postarať, ak sme vysoko citlivý dospelý.
V podcaste je spomenutá aj kniha od Thomasa Boyce - Orchidey a púpavy (The Orchid and the Dandelion)
Všetko, čo mám pod plavkami, sú moje intímne zóny a patria mne
Dáša Cingálková
Keď sa dlhoročná skautka a spoluzakladateľka Montessori škôlky v Bratislave Dáša Cingálková chcela so svojou dcérou rozprávať o jej tele a intímnych zónach, zistila, že v slovenčine žiadna taká kniha pre deti neexistuje. Rozhodla sa preto preložiť do slovenčiny knihu "Moje telo patrí mne". Vyšla len nedávno, no jej odkaz a obsah je tak dôležitý.V podcaste rozprávala o tom, ako s deťmi komunikovať o ich tele, intímnych zónach, ako ich učiť rozoznať, keď sa im deje niečo nepríjemné, prečo sú tajomstvá nebezpečné a ako komunikovať hranice tela našich detí s blízkym a vzdialenejším okolím.
Neistú vzťahovú väzbu má asi polovica ľudí, dá sa s tým pracovať
Jana Ashford, psychologička
V 79. epizóde Nevyhorených hovoríme so psychoterapeutkou o koncepte vzťahovej väzby a o tom, ako sa prejavuje v našich vzťahoch v dospelosti. Rozoberáme rôzne druhy väzieb, ich špecifiká a tiež spôsoby, ako ich uchopiť jednotlivo, ale aj v páre.
Ako rozvíjať potenciál detí?
Mária Kozelková (lektorka liečebnej pedagogiky) a Lucia Jakabová (psychologička)
Rodičia chcú, aby ich deti boli nielen zdravé a šťastné, ale aby tiež naplno využili svoj potenciál a zanechali vo svete stopu. Je vzdelávací systém schopný rozvíjať talenty detí? Ako ich môžu rozpoznať rodičia a svoje deti správne nasmerovať?
Dobrý pastier – cesta k Bohu
Marcela Roubalová
Čo je to Katechéya Dpbrého pastiera? Kde sú jej korene? Prečo tento spôsob vedenia detí na cestu k Bohu?
Marcela vyučuje na katedre Kresťanskej výchovy Univeryity Palackého v Olomovci a prináša dôleitý pohľad do tejto témy.